HABERLER

'The Last Post' filmimizin Gallipoli Association ve üyesi tarihçi/yazar Stephen Chambers'ın desteğini de almış bulunmak olduğunu açıklamaktan mutluluk duymaktayız. Filmin hazırlık ve çekimleri süresince kendilerinden tarihi araştırmalar, belgeler, askeri ve kişisel kayıtlar, üniformalar, rütbeler, ekipmanlar vb. konularında destek alınacaktır.

"Gallipoli Association 1969 yılında Gelibolu gazileri tarafından kurulmuştur. Zaman içinde orijinal üyelerin sayısı azalmış olsa da onların çocukları, torunları, amatör ve profesyonel askeri tarihçilerin ve konuyla yakından ilgilenen diğer kişilerin de katılımlarıyla grubun üyeleri şu an tum dünyada 900'ün üzerindedir.

Günümüzde Association hedeflerini gerçekleştirebilmek için ciddi bir şekilde çalışmaktadır ve hedefleri şunlardır:

- Gelibolu Savaşları'nın hatıralarını canlı tutmak
- Orada savaşmış ve ölmüş kişilerin unutulmamasını sağlamak
- Konusu üzerinde yapılan çalışmaları desteklemek ve sonraki nesiller için kalıcı dersler çıkarılmasına yardımcı olmak

Associaton adı 'Gallipolian' olan ve üç ayda bir yayınlanan bir dergi çıkarmakta, konferanslar ve şovlar hazırlamakta, savaş alanlarına geziler düzenlemekte ve çeşitli kitap, dergi, film ve belgeseller için araştırmalar yapmaktadır. Savaşa büyük oranda katılmış olan Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Fransa ve Türkiye'den resmi ve gayriresmi kurumlarla kuvvetli ilişkiler kurulmuştur. Association, 'Gelibolu' kelimesinin hatıralarda kalmasına devam etmesi için çalışmalarına devam etmektedir."

Gallipoli Association web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Stephen Chambers

Gallipoli Association